Jak być produktywnym na drodze do celu ?

  problem-solving

  Czasem spotykam ludzi, którzy znają już różne metody i techniki pozwalające im wykonać więcej zadań w tym samym czasie. Mają kalendarze wypełnione po brzegi i ciągle gdzieś gonią. Czy aby na pewno o to chodzi w byciu produktywnym?

  Interesując się produktywnością i rozwojem osobistym natrafiałem przez lata na różne książki i materiały, dzięki którym potrafiłem wykonać więcej zadań w tym samym czasie. Po wielu miesiącach wypracowałem swój system zarządzania zadaniami. Wszystko było zapisane i pod kontrolą, każdego dnia “odhaczałem” conajmniej kilkanaście zadań i czułem się megaproduktywny. Tyle potrafiłem zrobić w ciągu jednego dnia. Wszystko było super, tylko że w obszarach na których mi zależało, postęp był mizerny. Zastanawiałem się jak to jest, że jestem tak “produktywny”, a jednak coś jest nie tak. Na odpowiedź natrafiłem w książce Michaela Hyatta “Free to Focus”:

  W produktywności nie chodzi o to, żeby robić więcej rzeczy, tylko o to, żeby robić właściwe rzeczy

  Michael Hyatt

  Możemy być mistrzami w wydajnej pracy, ale kiedy będziemy robić niewłaściwe rzeczy, według złych priorytetów, nasze życie nie będzie się posuwało do przodu tak, jakbyśmy chcieli. W byciu produktywnym nie chodzi o to, żeby robić więcej, chodzi o to żeby osiągnąć więcej, robiąc mniej

  Jak dziś mogę być bardziej produktywny ?

  Jednym z narzędzi, które mi w tym pomagają są pytania, na które każdego ranka staram się znaleźć 2 minuty i na spokojnie odpowiedzieć:

  • Co jest dla mnie ważne teraz, na tym etapie życia, na którym jestem? 
   Nie chcę, żeby moje plany były oderwane od rzeczywistości, więc dostosowuję plan działania do aktualnej sytuacji. Jeśli akurat mam popołudnie spędzić z córką to nie będę wrzucał sobie dużych zadań na popołudnie. Zupełnie inaczej może wyglądać sytuacja u kogoś kto ma kolejne wolne popołudnie i może je przeznaczyć np. na rozwój w swojej profesji.
  • Jaką jedną rzecz mogę zrobić dzisiaj, żeby się do tego przybliżyć ? 
   Na sukces składają się małe kroki, które podejmujemy codziennie. Co możesz zrobić już dziś, żeby zaoszczędzić sobie czasu jutro ? Przeczytać artykuł ? Zrobić checklistę ? Zebrać materiały ?
  • Czego nie powinienem dzisiaj robić?
   Może to codzienna “prasówka na fejsie”, która przypadkiem zajmuje godzinę ? 10 razy dziennie przeglądanie Instagrama, bo może ktoś coś wrzucił? A może serial na Netflixie wieczorem, “przecież to tylko 3 odcinki”. To wszystko jest super, tylko nie zawsze potrafimy dostosować ilość do naszych potrzeb i ograniczeń czasowych. 

  Kiedy zacząłem regularnie przeglądać swoje cele i do nich odnosić codzienne działania, moje życie nabrało rozpędu. Określenie co jest właściwą rzeczą do zrobienia dzisiaj w kontekście większych celów pozwala uzyskać progres w ich realizacji, niezależnie od natłoku innych bieżących zadań. 
  A czy Ty jesteś produktywny na drodze do celu czy jesteś po prostu zajęty? Podziel się w komentarzu! 

  Niektóre z linków w artykule mogą być tzw. linkami afiliacyjnymi, to znaczy, że jeżeli z nich skorzystasz to ja otrzymam prowizję. Nie wpływa to w żaden sposób na cenę. Z wszystkich polecanych produktów korzystam osobiście i jestem z nich zadowolony.