Przegląd tygodnia, czyli jak odzyskać kontrolę nad chaosem

weekly-preview

Masz czasem tak, że czujesz jakbyś nie ogarniał życia? Natłok zadań w ciągu tygodnia powoduje, że się gubisz w tym wszystkim, a jeszcze przecież nie wyrobiłeś się z bieżącą robotą. Dzisiaj trochę o przeglądzie tygodnia, czyli cotygodniowym sposobie na ogarnięcie chaosu.

O koncepcji przeglądu tygodnia dowiedziałem się po raz pierwszy czytając “Getting Things Done” Davida Allena. Zanim zacząłem go stosować często towarzyszyło mi poczucie przytłoczenia i braku kontroli nad tym co się w moim życiu dzieje i w którym kierunku ono zmierza. Brakowało mi czasu, żeby się zastanowić co chcę w najbliższej przyszłości zrobić. Płynąłem z prądem życia miotany od zadania do zadania, od spotkania do spotkania, bez konkretnego celu. Podekscytowany metodologią GTD spróbowałem regularnie robić przegląd tygodnia i tak to już trwa kilka ładnych lat :). Po drodze ewoluował trochę sposób w jaki go przeprowadzam, ale koncepcja się nie zmieniła.

No dobra, ale co to właściwie jest ten przegląd tygodnia i po co on jest?


Przegląd tygodnia to nic innego jak spotkanie z samym sobą w celu uporządkowania bieżących spraw i zaplanowania pracy na kolejny tydzień.
Takie spotkanie może trwać od 15 min do nawet 2h, w zależności od liczby spraw lub indywidualnych preferencji. Co daje taki przegląd?

  • Pozwala się zatrzymać i pomyśleć nad minionym tygodniem, o tym co było dobre, a co nie do końca wyszło i jak ewentualnie to poprawić.
  • Możliwość odniesienia się do rocznych i kwartalnych celów – nie od dziś wiadomo, że jednym z kluczy do realizacji celów długoterminowych jest ich regularne przeglądanie i sprawdzanie postępu.
  • Czas i przestrzeń na to, żeby przejrzeć nowe i zaległe sprawy czy maile i zaplanować właściwe działania
  • Usuwa uczucie przytłoczenia – czasem pojawia się takie nieprzyjemne uczucie, że coś powinieneś jeszcze zrobić albo o czymś pamiętać, a tego jeszcze nie zrobiłeś. Uczucie takie jakby z tyłu głowy, ale jednocześnie na tyle dokuczliwe, że nie daje o sobie zapomnieć. Po wyrzuceniu z głowy wszystkich zadań, uporządkowaniu ich i zaplanowaniu kolejnego tygodnia to uczucie znika i można z czystą głową ruszyć w kolejny tydzień.
  • Daje poczucie kontroli nad życiem i swoją sytuacją – odzyskujesz poczucie, że to Ty sterujesz swoim życiem i to Ty je planujesz, a nie wszyscy dookoła.
  • Czas na skupienie się na tym co ważne w nadchodzącym tygodniu i odpowiednie przygotowanie się na to
  • możliwość odpowiedniego zareagowania z wyprzedzeniem, jeśli widzę, że zadań na nadchodzący tydzień jest zbyt wiele i sobie nie poradzę. Mogę odpowiednio szybciej część zadań przełożyć, oddelegować lub anulować.

Taki przegląd może być zwykłym czasem przed komputerem w domu. Można jednak zrobić z niego również ciekawy rytuał np. wychodząc do kawiarni i traktując to jako czas dla siebie. Tu ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Chodzi o to, żeby regularnie, co tydzień przeglądać swoje zadania, sprawdzać postęp w celach i zadaniach oraz odpowiednio przygotować się na kolejne dni. Dzięki temu nadajesz swojemu życiu odpowiedni kierunek i zamiast dryfować łapiesz za ster 🙂

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do przeglądu tygodnia i w tym tygodniu poświęcisz chwilę, żeby spojrzeć na swoje cele i zadania. A za tydzień o tym, jak taki przegląd powinien wyglądać.

Niektóre z linków w artykule mogą być tzw. linkami afiliacyjnymi, to znaczy, że jeżeli z nich skorzystasz to ja otrzymam prowizję. Nie wpływa to w żaden sposób na cenę. Z wszystkich polecanych produktów korzystam osobiście i jestem z nich zadowolony.